Internet je plný návodů, podle kterých ve 3, maximálně v 5 snadných krocích vyrobíte domácí make-up, naučíte se sebelásce nebo zbohatnete na bitcoinu. Naše fotoreportáž dokumentuje 12 nesnadných kroků, které vedly k vytvoření něčeho unikátního: Čokolády od Pixmanů.
Čím to všechno začalo?
Ten byl samozřejmě Tomíkův (Tomáš Míka). Vynahradit si ten neosobní rok, darovat něco ručně vyrobeného. Podpořit malou rodinnou čokoládovnu Herůfek z jihomoravské Čejče, kde dělají tááák dobré čokolády. Ukázat, že jak jsme šikovní s 3D tiskárnou i s vařečkou. A taky si to trochu užít.
Čokoládovnu náš Tom sám osobně navštívil a prošel kurzem čoko chefa. Nadchla ho osobním rodinným příběhem a pečlivostí, se kterou k výrobě přistupují. Vše vyrábí ručně z prověřených BIO surovin opravdu 100% bean to bar a ve všech krocích zrcadlí dnes tolik žádanou udržitelnost. S jejich čokoládou a radami přímo od majitele Michala se nám podařilo připravit parádní Pixmaní mňamku.
S 3D návrhem formičky na čokoládu si pohrála naše úžasná grafička Dáša (Dagmar Karochová).
Silikonovou formičku na 3D tiskárně nevytisknete. A tak náš odvážný kolega Chema (Petr Braun) nejdřív vyrobil kopyto - něco jako formičku na formičku (to oranžové). A pustil se do patlání silikonu (to zelené). Bublinka? Nemilosrdně propíchnout! Láska neláska.
Letmý dotek pandemie. Chema formičky vyrobil doma v Liberci a když se s nimi chystal vyrazit autobusem do Prahy, začalo ho škrabat v krku. Tak se vybavil respirátorem, posadil je chudinky samotné na autobus a šupal zpátky domů. Dopadlo to pro Chemu negativně a pro formičky pozitivně. Na Čerňáku si šťastně padly do náručí s Míšou (Michaela Šámalová).
Mezitím z jihomoravské Čejče dorazil do Prahy pořádný kus čokolády od Herůfků. Bio tmavá mléčná čokoláda 54 % Maya Mountain Cacao, z čokoládových bobů, které vyrostly až v dalekém Belize! Míša ji musela střežit, aby se neztrácela...
Tak ten zrovna není tak nesnadný :-)
Dobře... ale bude hůř.
Už jste někdy zkoušeli krájet 2 kilový balvan čokolády? Není to tak snadné, jak se zdá. Osvědčil se nůž namočený v horké vodě, ale stejně to byla fuška. Od Herůfků jsme dostali přesný technologický postup, v jakých dávkách a při jaké teplotě čokoládu rozpouštět, aby byl výsledek bezchybný.
Příkaz zněl jasně: Rozpouštět pomalu ve vodní lázni, nevařit ani čokoládu ani vodu, hlídat teplotu 28 stupňů, hlídat kolegy, jestli neujídají. Osobně se mohlo do sladké manufaktury zapojit jen pár Pixmanů, ostatní v on-line přenosu hořce litovali.
Čokoláda konečně nabírá Pixmaních tvarů! Teď bude přibližně hodinu chladnout v lednici.
Není dokonalá, ale je naše! A bude i Vaše…:-)
I obaly, potisky a popisky jsou z naší dílny. Ale tou hlavní hodnotou předposledního kroku ovšem byla neobyčejná pečlivost, skoro až něha, našich pečlivě vydezinfikovaných rukou.
Mysleli jsme, že po tom všem, co jsme s čokoládou zažili, bude těžké se s ní rozloučit a poslat ji do světa. Ale nebylo. Věděli jsme, že udělá lidem radost. Už došla, ale my víme jak na to. Jakmile to půjde, připravíme další. Pix na to!